جوک و SMS

 باسلام ميخواهم مطلبی درباره جوک و SMS برايتان بنويسم.  32.gif35.gif

 

جوك يا لطيفه را مي‌توان نوعي پيام ارتباطي دانست كه بازخورد اين پيام خنده است و راوي پيام با تعريف يك موضوع سعي مي‌كند فرد يا افراد گيرنده پيام ( همان جوك يا طنز) را بخنداند.

به قول برگسون، فيلسوف فرانسوي، " خنده نتيجه انتظاري است كه به جايي نمي‌رسد." ذهن ما حين شنيدن جوك يا لطيفه در انتظار رسيدن به نتيجه است و در خود انرژي را جمع كرده كه اين نتيجه را دريابد اما وقتي به آن نتيجه نمي‌رسد، اين انرژي را به شكل خنده آزاد مي‌كند.

امروزه در دنيايي شبكه‌اي شده زندگي مي‌كنيم كه افراد در اين شبكه باهم در ارتباط هستند و از سيستم‌ها و روش‌هاي تكنولوژيكي براي انتقال پيغام خود استفاده مي‌كنند كه يكي از اين روش‌ها
SMS(Short Message System) يا سيستم پيغام كوتاه است و همانطوري كه از اسمش پيداست براي انتقال پيغام كوتاه از فرستنده به گيرنده به صورت نوشتاري بكار مي‌رود و دو طرف از طريق اين پيغام از فاصله‌اي دور، باهم ارتباط پيدا مي‌كنند.

اما اين سيستم و هويت آن توسط افراد دستكاري شده و بيشتر براي انتقال جوك يا لطيفه به صورت نوشتاري استفاده مي‌شود كه در اينصورت فرستنده جوك با استفاده از اين سيستم لطيفه را نوشته و به گيرنده ارسال مي‌كند. در اين روش ارتباطي بازخورد گيرنده لطيفه، شايد خنده‌اي است كه راوي آن از تأثير آن جوك با خبر نيست و حتي ممكن است بدون واكنش از سوي گيرنده همراه باشد.

مي‌توان نتيجه گرفت كه تأثير جوك در سيستم سنتي و سيستم امروزي كه اغلب از SMS استفاده مي‌شود، كاملاً متفاوت بوده و اين سيستم گاهي اوقات باعث كم رنگ‌تر شدن اثر خنده‌آور لطيفه/ جوك مي‌شود.

اما از نظر فاصله زماني، روش امروزي يعني سيستم SMS، در فاصله زماني بسيار كوتاه، لطيفه/ جوك از سوي فرستنده به گيرنده ارسال مي‌شود و به همان نسبت واكنش گيرنده سريعتر انجام مي‌گيرد و گيرنده در اينجا خود نقش فرستنده‌اي ديگر را ايفا كرده و در يك زمان ممكن است اين جوك به چندين نفر به فاصله چند ثانيه ارسال شود حتي ممكن است جوك اوليه با كمي تغيير و تحريف و يا ويرايش به افراد ديگر ارسال شود. 

                                                                                                                           

 

 

 

/ 3 نظر / 22 بازدید
اميد جهانشاهی

سلام.مبارک باشد.وبلاگ وسيله ارتباطی واقعا خوبی است.اگر مستدام باشد.انشاا... به من هم سر بزنيد.

فريبا

سلام من هم از آشنايی با شما خوشحالم مطالبتان را خوندم بسيار جامع وعلمی است موفق باشيد

نوشين

سلام.از تذکر شما ممنونم.ارزيابی شما از جوک و... جالب بود.