Job Satisfaction

 

رضايت شغلی

اين ترم يکی از واحدهای تخصصی ما رفتار سازمانی بود که جناب آقای روشندل اين درس را ارايه می دادند. از آنجايی که شاغل هستم دوست داشتم که موضوع تحقيقم را رضايت شغلی انتخاب نمايم.

آيا از شغلتان راضی هستيد؟ آيا چراغ آن برايتان هميشه سبز است؟

  قسمت اول اين موضوع را به مقدمه اختصاص می دهم.

 مقدمه: <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

امروزه که افراد بخش قابل توجهی از فعاليتهای روزانه‏شان را صرف کسب درآمد می‏کنند, بحث از اشتغال و بررسی ماهيت آن اهميت زيادی پيدا کرده است, زيرا ممکن است اين افراد فاقد مهارتهای لازم, بی‏علاقه يا از شغل خود ناراضی باشند. اغلب گفته می‏شود که" کارمند خوشحال يک کارمند کاراست" و يک کارمند خوشحال بايستی از شغلش راضی باشد. بخشی از انگيزه‏ها و بهره‏وری در شغل به هماهنگی بين خصوصيات شغلی با تواناييها, نيازها, علايق و ارزشهای افراد بستگی دارد که اين هماهنگی سبب رضايت شغلی فرد شده و فقدان آن سبب نارضايتی می‏شود.

توجه به خواسته‏ها و نيازهای کارکنان يکی از ضرورتها و الزامات اداری در امور سازمانها است؛ به‏عبارتی, انسان را بايد در جهت برآورد تمايلات خويش تحريک کرد تا فعالانه تن به خدمت دهد.

اهميت رضايت شغلی از يک سو به دليل نقشی است که در بهبود و پيشرفت سازمان و نيز بهداشت و سلامت نيروی کار دارد و از سوی ديگر به علت آن است که مفهوم رضايت شغلی سازه مشترک بسياری از حوزه‏های علمی مانند روان‏شناسی, مديريت, جامعه‏شناسی و حتی اقتصاد و سياست بوده است.

 

ادامه دارد....

 

/ 3 نظر / 18 بازدید
معصومه اسمعیل نژاد

سلام مژگان جان می تونی امروز این مشکل رو برام بنویسی و ایمیل بزنی ؟ مطلب تورو به کسی نشون نمی دم ولی خودم باید دقیق بدونم راستی تو منو میشناسی؟ من خیلی دلم می خواد تو رو از نزدیک بشناسم

گيويان

سلام خانم گوزل زاده. ببخشيد که تا حالا نرسيدم براتون نظر بگذارم. وبلاگ بسيار خوبی داريد. دستتان درد نکند. امیدوارم این کار را که به قول خودتان اول توفیق اجباری بود بعدا به کاری دوست داشتنی تبدیل شد خوب ادامه بدهید همان طور که از شما و شخصیتتان برمی آید. فقط به يکی دو نکته توجه کنید: این عادت خوب و مفید مقدمه نویسی را حتما توسعه بدهید و به آن پایبند باشید. بهتر از يک روال واجد را در نوشتن و صورت ظاهری رعايت کنيد. در پيام های مختلفتان از فونت های متفاوت استفاده کرده ايد. گاهی ممکن است برخی پيام های کوتاه يا متفاوت ما را به اين دعوت کند که آن ها را با فونت های متفاوتی تایپ کنيم. اين باعث جلب توجه خواهد شد. درست است. اما بقيه مطالب را که مثلا می شود آن ها را تحت عنوان مطالب روش تحقيق طبقه بندی کرد می شود با يک فون ثابت نوشت. موفقيت شما را در همه عرصه های زندگی از خدا آرزو می کنم.

مژگان

حرف امروز استاد مرا خيلي اميدوار كرد. فكر نمي‌كردم كه از كارم راضي باشند ولي وقتي نوشته‌هاي استاد را خواندم، اميدوار شدم تا وبلاگم بيشتر و بهتر به روز نمايم و مطالبم را تقويت كنم. البته لازم به ذكر است كه مغرور نشدم