کتاب قديمی‏ترين و ماندگارترين وسيله ارتباط جمعی

يادم هست که هميشه کتاب را به عنوان بهترين دوست خطاب می‏کردند و اين صفت برای کتاب بوده، هست و خواهد بود.

  اختراع کتابت و چاپ کتاب يکی از مؤثرترين اختراعات در کل تاريخ بشر محسوب می‏شود. بعد از زبان و کلام، هيچ تحول ديگری به اندازه کتاب، چنين نقش عظيمی در توسعه انسانی بازی نکرده است. در اروپای قرن پانزدهم، چند سال قبل از آنکه کريستف کلمب به مقصد آمريکا حرکت کند، يک موفقيت فنی بزرگ به‏دست آمد و چاپ کتاب ميسر شد. تاريخ غنی و پربار کتاب، از الواح و طومارها تا صنعت معاصر چاپ کتاب، مرحله‏ای مهم و حياتی از تکامل فرهنگ انسان به‏شمار می‏آيد. کتاب به صورت يک منبع مهم ارتباطی، هنوز هم مورد توجه و احترام است. کتاب يک منبع غنی برای آموزش و مهمترين مرجع ما در مورد مسائل مختلف است. از آنجايی‏که کتاب خيلی راحت قابل دسترس است و همه با آن آشنا هستند برای مردم معاصر خيلی سخت است که جايگاه واقعی کتاب را درک کنند و بدانند هيچ وسيله ارتباطی ديگری به سادگی نمی‏تواند جای کتاب را بين اشخاص و اجتماع بگيرد.

و اين حقيقت که کتاب نه تنها توانسته است وجود خود را حفظ کند بلکه تا حدودی به رقابت با وسايل ارتباطی جديد برخاسته است، اهميت آن را به خوبی نشان می‏دهد. و به عنوان يک وسيله ارتباطی قوی و پرنفوذ در جامعه باقی می‏ماند و به صورت مخزن دستاوردهای فرهنگی و تمدن عمل می‏کند. با آنکه وسايل ارتباطی روز به روز توسعه می‏يابد و وسايل ارتباط جمعی جديد جايگزين وسايل ارتباطی قديمی می‏شوند ولی در مورد کتاب اين جايگزينی صدق نمی‏کند.

 71.gif

 اين نوشته‏ها بخشی از کتاب " شناخت ارتباطات جمعی، نوشته ملوين دفلور،  اورت ای. دنيس" است که آقای سيروس مرادی زير نظر دکتر ناصر باهنر اين مجلد را ترجمه کرده است. و از سوی انتشارات دانشکده صدا و سيما در زمستان سال 1383منتشر شده است. 

کتاب مذکور، منبع و مرجع مفيدی برای دانشجويان علوم ارتباطات در گرايش‏های مختلف است که در آن وسايل ارتباط جمعی اعم از رسانه‏های چاپی، رسانه‏های شنيداری و رسانه‏های نوين مورد بحث قرار گرفته است.    

/ 14 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سپهری

سلام کتاب وسيلا ارتباطی ماندگاری است که البته اقشار باسواد قدر آن دانند و در کشور ما که بجای سواد ، کلی ادعا وجود دارد برای همين ميانگين مطالعه در کشور به ۱ دقيقه هم نمی رسد ياشاسين

شكيب كرامتي

خانم گوزل زاده، از اينكه هميشه در صندوق پستي خود، پيامهاي ارزشمندي از شما دريافت مي‌كنم، متشكرم. نوشتن بسيار كار خوبي است، يعني كار مقدسي است. نوشتن هم از انديشه است: اي برادر تو همه انديشه‌اي مابقي خود استخوان و ريشه‌اي موفق باشيد

بصيريان

سلام به روز هستم قربان شما : بصيريان

رضا

سلام از اينکه لطف کرده و سر می زنی متشکرم. برنامهء اولکه ميز و ورزش شهرستانها اختصاص به شهرستانها دارد و سهم ماکو هم قابل توصيف می باشد. ضمنا از مطالب ارزنده و مفيد شما استفاده کردم .موفق و پيروز باشيد.

كفشهاي مكاشفه

سلام. کتاب قديمی ترين وسيله ارتباط جمعی است اما در ماههای پايانی ترم «جزوه » موثرترين و نایاب ترین وسيله ارتباط جمعی می شود! چرا؟

خودم

در پاسخ به سوال آقای کفشهای مکاشفه ميخوام بگم که جزوه در ماههای پایانی ترم ناياب ترين و موثرترين وسيله گذر از پل صراط است نه ماندگارترين وسيله ارتباط جمعی!!

مهستی برزگر

اينجا همه برنده هستند.بازاريابي شبکه اي را مي توان "درست" اجرا کرد. حرف هاي تازه در بازاريابي شبکه اي.سري به اينجا بزنيد. http://www.oradoshop.com