Job Satisfaction

 

 

ادامه مبحث رضايت شغلی را به ابعاد آن و چند نظريه پيرامون رضايت از شغل اختصاص می‏دهم. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

ابعاد رضايت شغلی:

به طور کلی سه بعد مهم در رضايت شغلی عبارتند از:

 

1)       رضايت شغلی يک پاسخ عاطفی نسبت به شرايط يا وضعيت شغل است.

2)       رضايت شغلی, اغلب در رابطه با برآورده‏شدن نيازها و انتظارات تعيين می‏شود.

3)       رضايت شغلی از چند نگرش وابسته به‏هم ناشی می‏شود.

 

اسميت, کندال و هايلين پنج بعد شغلی زير را پيشنهاد کرده‏اند که افراد پاسخ مؤثرتر نسبت به آنها نشان می‏‏دهند:

 1- ماهيت شغل, 2- دستمزد, 3- فرصتهای ارتقا, 4- سرپرست يا مدير, 5- همکاران

اين ابعاد از مهمترين ويژگی‏های شغل هستند که افراد پاسخ مؤثر نسبت به آنها نشان می‏دهند.

به‏طور کلی رضايت و عدم رضايت دو انتهای يک پيوستار نيستند و برخلاف تصور اکثريت, عدم رضايت يا رضايت به‏طور يکجانبه نتيجه حقوق و دستمزد کم يا زياد نمی‏باشند, گرچه متأثر از آن نيز هستند, بلکه رضايت شغلی ناشی از عواملی مانند نيازها, علايق, انگيزه‏ها, نگرش و شخصيت افراد از يک سو و مختصات شغلی نظير محيط کار, جو سازمانی, فرهنگ سازمانی و نيز مديريت از سوی ديگر می‏باشد. در صورتی که اين عوامل مؤيد يکديگر باشند موجب حالتی می‏شود که فرد در خود احساس رضايت می‏کند.

 

نظريه‏های رضايت شغلی:

چند نمونه از نظريه‏های مربوط به رضايت را می‏توان به شرح ذيل ارايه کرد:

 

-         نظريه بروفی(Brophy`s Theory):

      نظريه نيازها(needs theory): ميزان رضايت شغلی هر فرد به دو عامل بستگی دارد:

 1- چه مقدار از نيازها, و به چه ميزانی, از طريق کار و احراز موقعيت مورد نظر تأمين می‏گردد.

 2- چه مقدار از نيازها, و به چه ميزانی, از طريق اشتغال به کار مورد نظر, تأمين نشده باقی می‏ماند.

      نتيجه‏ای که از اين دو عامل حاصل می‏شود ميزان رضايت فرد از شغلش را معين می‏سازد.

    نظريه انتظار(Expectancy theory): انتظارات فرد در تعيين نوع و ميزان رضايت شغلی وی بسيار مؤثر است. اگر انتظارات فرد از شغلش زياد باشد ديرتر و مشکل‏تر به رضايت دست می‏يابد.

      نظريه نقش (Role theory): در اين نظريه به دو جنبه روانی و اجتماعی توجه شده است.

در جنبه اجتماعی تأثير عواملی مثل نظام سازمانی و کارگاهی و شرايط محيط مورد توجه قرار می‏گيرد که همان شرايط بيرونی رضايت شغلی را شامل می‏شود.

 جنبه روانی به انتظارات و توقعات فرد مربوط می‏شود. به عبارت ديگر,احساس فرد از موقعيت شغلي و فعاليت‌هايش در انجام مسؤليت‌هاي محوله و ايفاي نقش خاص به‌عنوان عضوي از اعضاي جامعه ميزان رضايت فرد از شغلش را تعيين مي‌كند. رضايت كلي نتيجه‏ای است که فرد از ترکيب دو جنبه اجتماعی و روانی بدست می‏آورد.

 

-         نظريه پارسون: او رضايت شغلی را وابسته به پنج عامل می‏داند:

 

1-    عزت نفس: انسانها با هنجارها و نيازهای اخلاقی که در درون خود بوجود می‏آورند, زندگی می‏کنند. محترم شمردن اين هنجارها و الگوی رفتاری در کسب رضايت شغلی آنها تأثير بسزايی دارد. مدير شايسته آن است که کارکنان را در خلق اين هنجارها ياری کند.

2-   شناسايی: همه انسانها به‏طور شديد يا ضعيف علاقه دارند تا از سوی ديگران مورد شناسايی و احترام قرار گيرند. مديران بايد از عملکرد کارکنان آگاه باشند و آنان را از اين آگاهی باخبر سازند.

3-  ارضای خواسته‏ها: انسانها همواره در پی ارضای نيازهای مادی و معنوی خويش‏اند که اين امر بر رضايت شغلی آنان مؤثر است. ترک خدمت افراد به‏سبب عدم حصول رضايت شغلی و تأمين خواسته‏های آنان است.

4-    لذت: لذت بخش بودن شغل و فعاليتهای شغلی در کارکنان ايجاد خشنودی و رضايت شغلی می‏کند.

5-  صميميت: دوستی و صميميت در روابط ميان کارکنان يک محرک قوی انگيزشی به‏شمار می‏آيد که به رضايت شغلی منجر می‏شود. اگر در سازمان برخوردهای منفی گسترش پيدا کند, ضعف روحيه را به‏همراه دارد.

 

نظريه کورمن

/ 3 نظر / 111 بازدید
گيويان

سلام بهنام برای من یه ای میل زده که فکر می کنم حرفش تا حد زیادی درسته. در زیر نظر او را می آورم. لطفا ضرورت کوتاه نویسی و وارد کردن متون بلند را در پیام های کوتاه مختلف به اطلاع بقیه اعضای وب گردان خودمانی برسانید. با سلام خدمت استاد عزيز استاد عزيز من يك انتقادي از دوستان همكلاسي داشتم و آن اينكه مطالب كنفرانسهايي كه در وبلاگها قرار داده شده آنقدر زياد و مفصل است كه واقعا مطالعه آنها از طريق وبلاگ آدم رو خسته ميكنه .اگر قرار بود كه اينقدر مطلب در وبلاگ قرار داده شود پس بهتر بود كه آنها را به صورت جزوه ارائه مي كردند زيرا مطالعه آنها از طريق صفحه مانيتور مشكل است من از شما خواهش مي كنم در صورتي كه صلاح مي دانيد اين مسئله را به اطلاع دوستان برسانيد تا اصلاحات لازمه را انجام دهند زيرا من به آنها گفته ام ولي ترتيب اثر داده نشده است دانشجوي مخلص شما بهنام رضاقلي زاده mediamanagement.persianblog.ir

مژگان

سلام. در پاسخ به بهنام خان مي خواستم بگويم كه متن كامل تحقيق هاي انجام شده بويژه رفتار سازماني را به صورت جزوه آماده و تايپ شده خدمات دوستان گرامي ارايه داده‌ايم فلذا آنها مي‌توانند به متن دسترسي داشته باشند. و

rasoul alijani

human relations theory